UART to USB Breakout

 

Özellikler                                           

 7.90€ 

- PCB boyutu: 50mm x 40mm

- Giriş gerilimini gösteren LED

- UART-to-USB converter: MCP2200 (Microchip)

- 8 adet GPIO pini

- UART için TX, RX, CTS ve RTS pinleri

- USB A Type Plug (Bilgisayarın USB portuna direk takılabilir.)

- 1x14 pin header veya 2x7 IDC konnektörle kullanılabilir (pin aralığı 2.54mm).

- Windows XP(SP3)/Vista/7 ve Linux

 

Dökümanlar ve Uygulamalar

- UART to USB Breakout Teknik Dökümanı

- UART to USB Breakout hakkında notlar

 

Açıklama

UART to USB Breakout, USB arabirimi olmayan devrelerinize UART'ı kullanarak USB bağlantısı eklemeniz için tasarlanmıştır.
Bilgisayarın USB portundan +5V alan breakout'a harici bir güç kaynağı bağlamaya gerek yoktur.

UART to USB converter olarak Microchip'in MCP2200 entegresi kullanılmıştır. http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en546923
Breakout'u bilgisayarınıza takmadan önce MCP2200 Windows Driver and Installer ve MCP2200 USB to RS-232 Demo Board User's Guide indirilmelidir. User's guide içerisinde MCP2200 driver'ının bilgisayara nasıl yükleneceği anlatılmaktadır.

Breakout, Windows XP (SP3)/Vista/7 ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuzca çalışmaktadır. Linux'ta nasıl kullanılacağıyla ilgili detaylı bilgi için Microchip'in dökümanını inceleyebilirsiniz.

Microchip Configuration Utility programını kullanarak breakout'un GPIO'larına erişmek mümkündür.
Ayrıca GPIO'ları kullanmak ve geliştirme yapmak için Microchip'in hazırlamış olduğu DLL kullanılabilir. Microchip bu DLL'in nasıl kullanılacağıyla ilgili VB, C++ ve C# örnekleri de hazırlamıştır.

UART ve GPIO bağlantısı için 1x14 pin header veya 2x7 IDC konnektör kullanılabilir (pin aralığı 2.54mm). Breakout'a ait pinout UART to USB Breakout Teknik Dökümanındadır.
Not: PCB'de görülen TX, RX, RTS ve CTS pinleri MCP2200 içindir. Yani örnek olarak mikrodenetleyicinin UART TX pini PCB'de görülen RX'e bağlanacaktır.